Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο
Λογότυπο CHEMTREC

Digital Marketing Διευθυντής

Ενδιαφέρεστε να γίνετε μέλος της ομάδας μας; Αυτή τη στιγμή προσλαμβάνουμε Digital Marketing Manager!

Τύπος θέσης: Πλήρης χρόνος

Τοποθεσία: Εκκλησία Falls, VA

Περίληψη θέσης

Η θέση είναι υπεύθυνη για την ανάπτυξη και την εκτέλεση της ψηφιακής στρατηγικής, τη διαχείριση των ιστοσελίδων της CHEMTREC και της TRANSCAER, την αύξηση της παρουσίας τους σε πλατφόρμες μέσων κοινωνικής δικτύωσης και την επίβλεψη των πληρωμένων καμπανιών μέσων ενημέρωσης. Η θέση αναφέρεται απευθείας στον Διευθυντή Μάρκετινγκ.

Κύρια καθήκοντα και ευθύνες

  • Αναπτύσσει και εφαρμόζει μια ολοκληρωμένη ψηφιακή στρατηγική για τη βελτίωση της προβολής της επωνυμίας, την αύξηση της αφοσίωσης και την αύξηση των μετατροπών.
  • Διαχειρίζεται και συντηρεί τους ιστότοπους CHEMTREC και TRANSCAER, διασφαλίζοντας ότι και οι δύο ιστότοποι είναι ενημερωμένοι, φιλικοί προς το χρήστη και ευθυγραμμισμένοι με τις οδηγίες της επωνυμίας.
  • Βελτιστοποιεί ιστότοπους χρησιμοποιώντας βέλτιστες πρακτικές SEO, αρχές UX, ανταγωνιστική ανάλυση και έρευνα.
  • Συνεργάζεται με ομάδες πολλαπλών λειτουργιών για τη δημιουργία και τη βελτιστοποίηση περιεχομένου, διασφαλίζοντας συνέπεια στα μηνύματα και την επωνυμία.
  • Αναπτύσσει και εκτελεί καμπάνιες μέσων κοινωνικής δικτύωσης για το CHEMTREC και το TRANSCAER, συμπεριλαμβανομένης της δημιουργίας περιεχομένου, του προγραμματισμού, της πληρωμένης διαφήμισης, της διαχείρισης επηρεαστών και της δέσμευσης της κοινότητας.
  • Διαχειρίζεται και διευρύνει την παρουσία της CHEMTREC και της TRANSCAER σε βασικές πλατφόρμες κοινωνικών μέσων όπως το LinkedIn, το Facebook, το YouTube, το Twitter, το Instagram και το Vevo.
  • Διενεργεί τακτικούς ελέγχους ιστοτόπων, αναλύει μετρήσεις απόδοσης και παρέχει πληροφορίες για συνεχή βελτίωση.
  • Σχεδιάζει, εκτελεί και βελτιστοποιεί ψηφιακές διαφημιστικές καμπάνιες επί πληρωμή (π.χ. διαφημίσεις PPC, μέσω προγραμματισμού, επαναστόχευσης, διαφημίσεις μέσων κοινωνικής δικτύωσης) για την κάλυψη συγκεκριμένων KPI.
  • Παρακολουθεί τους προϋπολογισμούς, αναλύει δεδομένα απόδοσης και παρέχει χρήσιμες πληροφορίες για συνεχή βελτίωση.
  • Παραμένει ενημερωμένος για τις τάσεις του κλάδου, τις αναδυόμενες τεχνολογίες και τις βέλτιστες πρακτικές στη διαχείριση ψηφιακών μέσων.
  • Παρακολουθεί συνέδρια, εμπορικές εκθέσεις και εκπαιδεύσεις για λογαριασμό της CHEMTREC ή της TRANSCAER, ανάλογα με τις ανάγκες.
  • Δημιουργεί φόρμες ιστοσελίδας και έρευνες.
  • Γράφει αναρτήσεις ιστολογίου και δελτία τύπου.
  • Εκτελεί άλλα καθήκοντα όπως αυτά έχουν εκχωρηθεί.

Προσόντα / Προϋποθέσεις

Απαιτείται

  • Πτυχίο στο μάρκετινγκ, στις επικοινωνίες ή σε συναφή τομέα.
  • Τρία χρόνια εμπειρία στο digital marketing.
  • Γνώση σε συστήματα διαχείρισης περιεχομένου ιστού (CMS), εργαλεία ψηφιακού μάρκετινγκ και πλατφόρμες ανάλυσης.
  • Ισχυρή κατανόηση του SEO, των αρχών UX/UI και του responsive design.
  • Άριστες δεξιότητες διαχείρισης έργου με ικανότητα διαχείρισης πολλαπλών εργασιών και προθεσμιών.
  • Δημιουργική νοοτροπία με δυνατότητα δημιουργίας καινοτόμων ιδεών για ψηφιακές καμπάνιες.
  • Ικανότητα στη χρήση εργαλείων ανάλυσης για τη μέτρηση και την αναφορά της απόδοσης της καμπάνιας.
  • Εξαιρετικές δεξιότητες γραπτής και προφορικής επικοινωνίας.
  • Παίκτης ομάδας που συνεργάζεται καλά με συναδέλφους.
  • Προσανατολισμένο στη λεπτομέρεια και εξαιρετικά οργανωμένο, με δυνατότητα διαχείρισης πολλαπλών έργων ταυτόχρονα.
  • Δυνατότητα εργασίας εκτός ωραρίου όταν χρειάζεται για την αντιμετώπιση προβλημάτων ιστότοπου.
  • Γνώση της σουίτας Microsoft και του Adobe Creative Cloud.
  • Δυνατότητα ταξιδιού έως και 10% του χρόνου.

Προνομιούχος

  • Άριστη γνώση εργαλείων ανάλυσης ιστότοπου και μάρκετινγκ (Google Analytics 4, SEMRush κ.λπ.)
  • Εμπειρία με το Microsoft SharePoint και το Microsoft Dynamics CRM
  • Εμπειρία με το Σύστημα Διαχείρισης Περιεχομένου Drupal

Παρακαλούμε υποβάλετε το βιογραφικό σας στο hr@chemtrec.com.